
- Detta evenemang har redan ägt rum.
Rapport från Utsidan
Evenemang Navigering
Sista tisdagen i Mars. På Teater Tre.
Några av Europas mest introverta trollkarlar sammanstrålar och får veta vad som händer där ute.

David Sousa fullkomligt exploderade ut på den internationella magiscenen efter sin Silverplacering vid världsmästerskapen i magi, FISM2006 i Stockholm. Året därpå vann han Grand Prix i Monte Carlo, och därefter Franska Mandrake d’Or.
Davids scenuttryck och innovationer inom området har inspirerat en hel generation av manipulatörer, inte minst sedan han blev hedersprofessor vid The Academy of Magical arts i Sydkorea 2009.
Förutom att David är en av världens mest respekterade trollkonstnärer, så är han även en modig och experimentlysten galenpanna, samt en hedersknyffel av rang. Vi tycker om David Sousa. Mycket!

Varje månad skapar de besynnerliga herrarna i Mystique (Tom Stone, Martin Hansson, Leif Olberius & John-Henry Larsson) en splitter ny experimentell magishow i två akter och kryddar den med gästinslag av favoritartister som flygs in från Europa. Föreställningen spelas en gång, pensioneras direkt därefter, varpå skapandet av nästa föreställning påbörjas. Varje föreställning blir nära, lustfylld och full av nerv.
Biljettpris vid förhandsköp: 260 kr.
Efter kl. 16 aktuell showtisdag kan biljett endast, i den mån plats finns, köpas i dörren: 300 kr.
OBS! Ny adress: Teater Tre, Rosenlundsgatan 12, 118 53 Stockholm
Med reservation för ändringar.